Historia Klubu

Klubu Piłkarskiego w Kawęczynie Sędziszowskim

(1946 - 2010)

Na terenie obok istniejącego obecnie stadionu istniało boisko do piłki noznej oraz boiska do piłki siatkowej, wykorzystywane przez jednostki wojskowe (lata 1946-1947 ). Już w owym czasie młodzież korzystała z tych obiektów, był to zalążek późniejszego pędu młodzieży do sportu, a w późniejszym czasie zorganizowania klubu piłkarskiego. Początkowo była to ekipa kilkuosobowa ludzi, przeważnie zapaleńców i miłośników sportu, a w szczególności piłki nożnej.

W latach 1946-1950 rozgrywano mecze pomiędzy LZS Kawęczyn a Wolicą Ługową i Wolica Piaskową, gdyż w sąsiednich wioskach jeszcze tzw. "zorganizowany sport" nie istniał, albowiem nie było boisk i terenów przeznaczonych do tego celu.

W roku 1950 oficjalnie zarejestrowany został klub z Kawęczyna w Okręgowym Związku Piłki Nożnej w Rzeszowie, (w tym czasie nie istniały Podokręgi Piłkarskie). Drużyna zgłoszona została do klasy „C”. Rozgrywano mecze między innymi w Krasnem k. Rzeszowa, Rudnej Wielkiej, Swilczy, Bratkowicach, Sokołowie Młp., Głogowie, Młp. Pilznie, Straszęcinie, Brzeźnicy , Zawadzie.

Do właściwego zorganizowania rozgrywek na szczeblu powiatowym i wojewódzkim przyczynił się ówczesny kierownik Wydziału Kultury Fizycznej z Ropczyc, nie żyjący już Edward Basara oraz na szczeblu władz miejscowych wieloletni sekretarz Andrzej Kapusta. Ludzie ci pomogli w zorganizowaniu czynu społecznego dla zrealizowania na większym terenie o pełnych wymiarach boiska piłkarskiego umozliwiającego rozgrywanie meczy piłkarskich na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. Na tym obiekcie rozgrywane są obecnie mecze i organizowane imprezy sportowo-rekreacyjne. W tym czasie LZS liczył około 30 członków. Mimo napływu młodzieży do LZS, mimo pomocy władz powiatowych i gminnych w postaci finansowania sprzętu, sędziów i wyjazdów, ubytek kilku działaczy i organizatorów doprowadził do przekazania kierownictwa LZS do Wolicy Ługowej z dniem 19.04.1963r. Klub pod nazwą WOLICZANKA z siedzibą w Kawęczynie istniał jedynie tylko przez jeden sezon 1963/64. Zaangażowanie miejscowych działaczy spowodował odrodzenie klubu w Kawęczynie. W tym czasie jeszcze LZS Kawęczyn uczestniczy w organizowanych rozgrywkach piłki nożnej w kl. „C” do roku 1979. Ze względu na trudności finansowe wycofano drużynę z rozgrywek na szczeblu okręgu, a zgłoszono do zorganizowanej na szczeblu gmin kl. „W”. W roku 1980 drużyna z Kawęczyna zajęła w tych rozgrywkach I miejsce i została zgłoszona przez Urząd Gminy do rozgrywek na szczeblu wojewódzkim do klasy „C” (od sierpnia 1980 ) W rozgrywkach klasy "C" uczestniczono do jesieni 1982 r. W związku z reorganizacja od jesieni 1982 r. klasa "B" w grupa rzeszowska.Dzięki staraniom i działaniom w tych latach miejscowych działaczy LZS, podjęto inicjatywę budowy zaplecza sportowego. Obiekt w stanie nadającym się do użytkowania został wykonany do końca 1990 roku. Na przestrzeni lat 1946 - 2008 zmieniali się zawodnicy, zmieniały się zarządy, zmieniała się nazwa klubu. Od powstania działał klub jako LUDOWY ZESPÓŁ SPORTOWY tj. od czasu powstania Rady Wojewódzkiej LZS, a od zebrania wiejskiego z roku 1981 przyjęto nazwę "KŁOS". Obecnie klub występuje pod nazwą "PROGRES". W roku bieżącym, drużyna PROGRESU uzyskała awans do A-klasy.

Opracował : Stanisław Kanach

PALP PROGRES - Gęste Krzoki Ropczyce 25-01-2009